DESTEKLEYİCİ VE TEDAVİ

EDİCİ YAKLAŞIMLAR

dr haluk alan

DÜZENLEYİCİ TIP

AKupunktur TEDAVİSİ

Dr Haluk alan

beden ve ruh 

BİR BÜTÜNDÜR

dr haluk alan

Stresle Başetmede Akupunktur

Stresle Baş etmede Akupunktur ve Psikolojik Destek 

Stres,  bireyin kendini tehdit veya baskı altında hissettiğinde verdiği fiziksel, zihinsel, duygusal ve davranışsal tepkiler bütününe verilen isimdir. Stres yaşamın vazgeçilmezleri arasındadır. Stres özünde bir algı meselesidir. Bu yüzden kişiden kişiye değişim gösterir. Stresin bizatihi kendisi değil, kontrol edilemeyen stres boyutu zararlıdır. Aksine stres kontrol edilebildiğinde yararlıdır. Norfolk’a göre; “stres nükleer enerji gibidir, faydalı veya zararlı olması size bağlıdır. Stresi kontrol etmeyi öğrenerek hayatı neşeli, enerji dolu ve verimli hale getirmek sizin elinizdedir.”

Önünüzdeki yıllarda sağlığınız, mutluluğunuz ve başarınız yaşadığınız stresten daha çok, ona verdiğiniz yanıtla şekillenecektir. Eğer stresle baş edebilmeyi öğrenir ve uyumlu bir çaba içerisinde olursanız yaşamın güzelliklerine tanıklık edeceksiniz demektir.

Modern dünyanın insanlığa sunduğu kolaylık ve yararların yanında bir de getirdiği sorunlar vardır. Bunların en başında hareketsiz yaşam gelmektedir. Hızlı olduğu kadar aynı zamanda hareketten yoksun olmaya başlayan yaşam, bu paradoksunu gelişen teknoloji ve artan iletişim imkanlarına rağmen yalnızlaşan bireylerde de göstermektedir. 

Hep bir yerlere yetişmek, en iyi olmak, geride kalmamak v.b. nedenlerle yaşamı ıskalayıp stresin etki alanına giren bireylerde kronik strese bağlı olarak ortaya çıkan; baş, boyun, sırt ve bel ağrıları, fibromiyalji, kronik kabızlık, spastik kolon, gastrit, cinsel problemler  gibi sorunlar gözlenmektedir. Bir noktadan sonra telafi stratejisi devreye girmekte aşırı besin tüketimi, alışverişle açığı kapatma çabaları, alkol ve sigara tüketiminde artış gibi palyatif yöntemlere baş vurulmaktadır. Şüphesiz bu nafile çabalar her hangi bir işe yaramamakta aksine, sorunların katlanarak devamına neden olmaktadır.

            Akupunktur uygulayıcıları, bilim dünyasına bedenin üretebildiği endorfin adı verilen ağrı giderici maddeleri iğne, laser vb. uyaranlarla salgılatabildiklerini ispatlamışlardır. Ayrıca Akupunktur uygulaması ile limbik sistem olarak adlandırılan ve çevremizden aldığımız tüm psişik uyaranlara bedenimizin vereceği tepkiyi ayarlayan sistemi düzene soktuğu da kesindir.

Kronik stres durumunda vücudun iç organlarının düzenli çalışmasını sağlayan istemsiz sinir sisteminde devamlı bir uyarılmışlık söz konusudur. Bu durumda iç organların beslenmesi durur, kimi hastalıklar baş gösterir. Hafıza ve bağışıklık sisteminde sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Kronik stres, hafıza merkezindeki hücrelerin harabiyetine neden olarak, unutma v.b. durumların gözlenmesine yol açar.

 Ancak  sevindirici olarak; tüm bu problemlerde ve özellikle stresle baş etmede Akupunktur tedavilerini başarıyla kullanmak mümkündür.

            Bütün bunlara şimdiye kadar Akupunktur uygulamasının ürettiği ciddi hiçbir yan etkinin tanımlanmamış olmasını da ekleyebiliriz.

                Kişisel gelişim ve self regulation (yeni şartlara göre kendini düzenleme) psikolojik destek sayesinde mümkün hale gelmektedir. Zamanın verimli kullanımı, öfke kontrolü, yetinmeyi öğrenme, farkındalık geliştirme, yaşamı anlamlandırma, doğaya dönüş, kabullenme ve kararlılık v.b. yöntemlerle kurgulanan psikolojik destek uygulamaları yaşama tekrar dönüşü sağlayacak güçtedir. Danışmanlık alan bireylerin sorunlarını bu yüzden daha kolay, akılcı ve kendileri lehine olacak şekilde çözümlemeleri mümkündür. Yaşama ve yaşanılan ana anlam kazandırmak yaşam kalitesinin yükselmesinde önemli bir aşamadır.  Sorunların varlığını kabul eden ancak çözümden yana rol alan bireylerin baş etme becerileri daha yüksektir.

Sonuç olarak; her sabah yeniden kurulan dünyamıza taze bir başlangıç yapabilmek adına sorunlar yumağından uzaklaşıp, yaşama yeni bir bakış açısı kazandırmak mümkünse bunu değerlendirmekten kaçınmamalıyız. Bazen küçük girişimler büyük sonuçlar doğurur. Haftada 1-2 seans akupunktur eşliğinde alınacak psikolojik destek, geleceğiniz adına yaptığınız en büyük yatırım olabilir.