DESTEKLEYİCİ VE TEDAVİ

EDİCİ YAKLAŞIMLAR

dr haluk alan

DÜZENLEYİCİ TIP

AKupunktur TEDAVİSİ

Dr Haluk alan

beden ve ruh 

BİR BÜTÜNDÜR

dr haluk alan

Akupunktur ve EFT ile Psikolojik Destek

Akupunktur ve EFT ile Yaşam Kalitenizi Yükseltin

Modern dünyanın insanlığa sunduğu kolaylık ve yararların yanında bir de getirdiği sorunlar vardır. Bunların en başında hareketsiz yaşam gelmektedir. Hızlı olduğu kadar aynı zamanda hareketten yoksun olmaya başlayan yaşam, bu paradoksunu gelişen teknoloji ve artan iletişim imkanlarına rağmen yalnızlaşan bireylerde de göstermektedir. 

Hep bir yerlere yetişmek, en iyi olmak, geride kalmamak v.b. nedenlerle yaşamı ıskalayıp stresin etki alanına giren bireylerde kronik strese bağlı olarak ortaya çıkan; baş, boyun, sırt ve bel ağrıları, fibromiyalji, kronik kabızlık, spastik kolon, gastrit, cinsel problemler  gibi sorunlar gözlenmektedir. Bir noktadan sonra telafi stratejisi devreye girmekte aşırı besin tüketimi, alışverişle açığı kapatma çabaları, alkol ve sigara tüketiminde artış gibi palyatif yöntemlere baş vurulmaktadır. Şüphesiz bu nafile çabalar her hangi bir işe yaramamakta aksine, sorunların katlanarak devamına neden olmaktadır.

            Akupunktur uygulayıcıları, bilim dünyasına bedenin üretebildiği endorfin adı verilen ağrı giderici maddeleri iğne, laser vb. uyaranlarla salgılatabildiklerini ispatlamışlardır. Ayrıca Akupunktur uygulaması ile limbik sistem olarak adlandırılan ve çevremizden aldığımız tüm psişik uyaranlara bedenimizin vereceği tepkiyi ayarlayan sistemi düzene soktuğu da kesindir.

Kronik stres durumunda vücudun iç organlarının düzenli çalışmasını sağlayan istemsiz sinir sisteminde devamlı bir uyarılmışlık söz konusudur. Bu durumda iç organların beslenmesi durur, kimi hastalıklar baş gösterir. Hafıza ve bağışıklık sisteminde sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Kronik stres, hafıza merkezindeki hücrelerin harabiyetine neden olarak, unutma v.b. durumların gözlenmesine yol açar.

 Ancak  sevindirici olarak; tüm bu problemlerde ve özellikle stresle baş etmede Akupunktur tedavilerini başarıyla kullanmak mümkündür.

            Bütün bunlara şimdiye kadar Akupunktur uygulamasının ürettiği ciddi hiçbir yan etkinin tanımlanmamış olmasını da ekleyebiliriz.

                Kişisel gelişim ve self regulation (yeni şartlara göre kendini düzenleme) psikolojik destek sayesinde mümkün hale gelmektedir. Danışmanlık alan bireylerin sorunlarını daha kolay, akılcı ve kendileri lehine olacak şekilde çözümlemeleri mümkündür. Yaşama ve yaşanılan ana anlam kazandırmak yaşam kalitesinin yükselmesinde önemli bir aşamadır.  Sorunların varlığını kabul eden ancak çözümden yana rol alan bireylerin baş etme becerileri daha yüksektir.

Sonuç olarak; her sabah yeniden kurulan dünyamıza taze bir başlangıç yapabilmek adına sorunlar yumağından uzaklaşıp, yaşama yeni bir bakış açısı kazandırmak mümkünse bunu değerlendirmekten kaçınmamalıyız. Bazen küçük girişimler büyük sonuçlar doğurur. Haftada 1-2 seans akupunktur eşliğinde alınacak psikolojik destek, geleceğiniz adına yaptığınız en büyük yatırım olabilir.

 

                                                                                 EFT Duygusal Özgürlük Tekniği

EFT (Duygusal Özgürlük Tekniği) her ne kadar 1980 sonrası batıda farklı uygulamalarıyla yer almışsa da aslında temeli  binlerce yıllık geçmişi olan Uzakdoğu tıbbına dayanır. Önce Callahan ilk vakası bir su fobisidir) TFT olarak daha sonra da öğrencisi G. Craig, EFT adı altında uygulama yapmışlardır.

EFT teknik anlamda akupunktur uygulamalarını temel alan bir çeşit akupressur uygulamasıdır. Mantığında akupunktur yattığı için akupunktur için söylediklerimiz hemen hemen burada da geçerlidir.

 Akupunktur noktaları vücudumuzda deri yüzeyindeki meridyenler ve kanallar üzerinde yerleşmiş noktalardır. R. O. Becker bazı elektriksel ölçüm yöntemleri aracılığıyla kanalların varlığını göstermiştir.  Uzakdoğu tıbbına göre vücudumuz enerjetik bir sisteme sahiptir. Qi (Çi) adını verdikleri bu enerjinin vücudumuzdaki dolanımı, söz konusu meridyenler ve kanallar aracılığıyla gerçekleşir. 26 meridyen aracılığıyla tüm vücudumuz bu enerjiden yararlanabilmektedir.

Sağlıklı kişilerin meridyenlerindeki enerji dolanımı kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Yaşanılan travma ve bastırılan kimi duygular enerji kanallarında tıkanıklıklara yol açarlar. İşte bu tıkanmalar EFT ile giderilebilir.

 İğne, ultrason ve elektrik akımı gibi yollarla uyarılabilen bu noktalar (kanallar) aynı zamanda bastırma ve kısa vuruşlarla da uyarılabilmektedirler. EFT yönteminde bastırma ve kısa vuruşlar kullanılmaktadır.

EFT hızlı, etkili ve bireylerin kendi kendilerine de uygulayabildikleri güvenilir bir yöntemdir.

EFT bir çok psikoterapi yöntemine yardımcı bir uygulamadır. Duygusal bozukluklar, olumsuz alışkanlıklar, ilişkilerde yaşanan sorunlar, fobiler ve özgül korkular, EFT’nin başarıyla uygulandığı sorunlardır.