DESTEKLEYİCİ VE TEDAVİ

EDİCİ YAKLAŞIMLAR

dr haluk alan

DÜZENLEYİCİ TIP

AKupunktur TEDAVİSİ

Dr Haluk alan

beden ve ruh 

BİR BÜTÜNDÜR

dr haluk alan

Adet öncesi şikayetlerde akupunktur

Adet Öncesi  Sendromu, Premenstrüel Sendrom (PMS)

 

Adet kanaması öncesinde değişen hormon düzeylerine bağlı olarak, yaklaşık kadınların %75'inde bazı şikâyetler ortaya çıkar. Baş ağrısı, sırt ağrısı, sivilce, parmaklarda, bileklerde ve vücutta ödem, sinirlilik, huzursuzluk gibi kimi yakınmalar hafiftir ve kişinin genel olarak günlük yaşantısını etkilemez. Ama yaklaşık yarısında  belirgin depresif duygu durumu, belirgin anksiyete (kaygılı durum) belirtileri ve belirgin duygulanım oynaklığı (aşırı sinirlilik, öfke hali…)  da dahil olmak üzere çok daha ciddi şikayetler ortaya çıkabilir. Adet kanamasının başlamasından birkaç gün sonrasına kadar bu belirtilerin hafifleyerek geçtiği görülür. Bu duruma Premenstrüel Disforik Bozukluk denir.

Kişinin iş, okul v.b. sosyal yaşamını olumsuz etkileyen ve her ay tekrarlayan bu tür şikâyetler zamanla kadının kendine olan güvenini yitirmesine neden olabilir.

Adet döneminde meydana gelen organik ve psikolojik değişikliklerden beyin kimyası da etkilenmektedir. Adet döngüsü, hipotalamus, hipofiz ve yumurtalıkların karmaşık etkileşimleri tarafından kontrol edilir. Hafıza merkezi hipokampus dahil olmak üzere beyin kimyasında (serotonin ve endorfin düzeylerinde) bazı değişikliklerin yaşandığı bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir.

 

Akupunktur uygulamalarının hipokampus'u uyardığı bilinmektedir.  Beyinde mutlululuk kimyasalları olarak bilinen serotonin, dopamin, endorfin gibi nörotransmiterlerin dengeli dağılımında akupunkturun etkisi, fonksiyonel MR ve kimyasal analiz çalışmalarıyla gösterilmiştir. ( Doç. Dr. Özgür Çakmak)

 

DİSMENORE (ADET SANCILARI)

 

Kadınların adet kanaması dönemlerini çeşitli düzeylerde ağrılı bir şekilde yaşamalarına “dismenore” diyoruz. Çoğu zaman hafif ağrı kesicilerle durum geçiştirilebilir. Ancak, küçük bir grupta adet sancıları daha şiddetli yaşanmaktadır.

 

Kimi zaman adet öncesi sendromun belirtilerinin eşlik etmesiyle daha da sıkıntılı bir hal alabilir. Günlük hayatı olumsuz etkileyecek derecede yaşanan bu durum uzun yıllar sürebilmektedir. Ağrılar sırasında ayrıca bulantı, kusma, baş ağrısı, terleme, yorgunluk, uykuya meyil ve iştahsızlık görülebilir.

 

Primer (birincil) Dismenore ve Sekonder Dismenore olmak üzere iki şekilde incelenir.

 

Primer Dismenore; Genellikle ilk adet kanamasından 1-2 yıl sonra görülmeye başlanır. Primer dismenorede ağrı, adet kanamasından hemen önce (1-2 gün önce) başlar ve adetin 1. günü şiddetlenir, genellikle 48 saat içinde kaybolur.

 

Primer dismenore'de ağrı genelde karnın alt kısmında ve şiddetli kramplar şeklindedir. Ağrı, sırta, bele ve kasıklara kadar yayılabilir.

 

Adet kanaması sırasında rahim kasılmaları meydana gelirken, rahimde (uterusta) prostaglandin denilen bazı maddeler salgılanır. Bu salgının aşırı miktarda salgılanması halinde bu durum ağrı olarak algılanır. Ayrıca rahim kasılmaları da yine kadınlar tarafından ağrı şeklinde hissedilir. Oysa kasılmaların amacı uterus (rahim) iç tabakasının atılarak yenilenmesi sırasında oluşan kanama miktarını kontrol altında tutmaktır.

 

Sekonder dismenorede ise genellikle altta yatan farklı bir organik sorun vardır; vajinal problemler, rahime ait sorunlar, yumurtalık kistleri, tümörler, myomlar, enfeksiyonlar gibi…

 

Dismenore’nin yani sancılı adet görme'nin diğer sebepleri arasında spiral (RİA) kullanımı da yer almaktadır. Bazen de rahim ağzı (serviks) girişinin bazı cerrahi nedenlerden, ya da enfeksiyondan ötürü daralarak adet kanının dışarı atılması zorlaşmış olabilir. Bu da sancılı adet görmenin başka bir nedenini oluşturur.

 

ADET ÖNCESİ SENDROMU VE ADET SANCILARININ GİDERİLMESİNDE AKUPUNKTUR TEDAVİLERİNİN YERİ

 

AKUPUNKTUR; adet öncesinde vücuttaki fizyolojik hormon değişimine bağlı olarak görülen belirtileri hafifletir ya da ortadan kaldırır.

 

Sorunun nedeni olarak az önce ifade ettiğimiz östrojen, progesteron ve ağrıya sebep olan prostaglandin kimyasal salgısının vücutta ve kulakta yeri ve özelliği belirli olan noktaları mevcuttur. Konusunda uzman akupunktur doktoru, bu noktaların aktivitelerini ölçerek gereken müdahaleleri bu noktaları uyararak yapabilir. Bu uyarılar kimi zaman akupunktur iğneleri (altın,gümüş,çelik), kimi zaman da tıbbi masaj ya da lazer akupunkturu ile ağrısız ve güvenli bir şekilde yapılabilir.

 

Akupunktur tedavisi, başlangıçta 8-10 seanslık bir kür şeklinde uygulanır. Hormonal denge bu tedavi süreci ile sağlandıktan sonra 3 ay ve 6 ay sonra birer kez adetten 1-2 gün önce akupunktur seansı tekrarlanarak tedavinin kalıcılığı sağlanır.

 

Akupunktur tedavisi, bir cerrahi girişim yapılmadan ve dışarıdan vücuda kimyasal madde (ilaç) verilmeden uygulanan bir yöntem olması nedeni ile hiçbir yan etkisi olmayan, son derece güvenli bir yöntemdir. (Dr.H.Eraltan. Akupunktur Ders Notları-2012).